Netrpezlivo čakáme na novinku mesiaca, ktorou nepochybne je Garmin Forerunner 745 nový triatlonový športtester a tento čas si môžeme skrátiť porovnaním funkcií s aktuálnym kráľom triedy Forerunner, ktorým je populárna FR945-ka.
Novinka je nástupcom modelu Forerunner 735XT, ktorý sa ešte stále dá zohnať a jeho obľúbenosť bola tiež vysoká, keďže takisto cielil na triatlonistov, ktorí požadujú dobrú odolnosť, nízku hmotnosť, spoľahlivosť GPS a pohodlné meranie multišport. Keďže tento 735Xt je už výbehový model, prínosnejšie porovnanie bude medzi 745 a 945-kou.
obr.1 - z ľavej strany - FR735XT, FR745 a FR945 -
Športtester Forerunner 745 sa zaradil číselným označením logicky medzi FR 645 a FR945 a funkciami sa skôr blíži k top triede. Poďme sa však na to pozrieť detailnejšie.
Forerunner 745 vs. 945 - dizajn
Značka Garmin v posledných rokoch s dizajnom veľa neexperimentuje. Najmä v série Forerunner drží klasický okrúhly tvar tela hodiniek a po bokoch tela nájdete 5 ovládacích tlačidiel. Dotykový displej tu nehľadajte, nie sú to predsa žiadne smart hodinky. Farebný displej je však už štandard a pri kontrole tepových zón počas aktivity alebo navigovaní je veľkou výhodou. Rozlíšenie displeja 240 x 240 pixelov a priemer ciferníka sú zhodné u oboch modelov.
FR 945 je nepochybne prepracovanejšia a jej vzhľad pôsobí prémiovejšie (aj materiálovo), stále sú to však športové hodinky. FR 745 naproti tomu dáva vyniknúť športovej stránke dizajnu a okrem klasickej čiernej je dostupná aj v zelenej, bielej a výraznej červenej. prečo nie? Veď pri športovaní je pekné mať na sebe žiarivé farby, ale je to otázka osobného vkusu. A to sa nám páči. 745-ka je ľahšia (len 47g) a rozmerovo menšia, čo sa zrejme podpísalo aj na menšej výdrže batérie.
Porovnanie výdrže batérie
Garmin FR 945
- Smartwatch režim (hodinky prepojené s telefónom a optické meranie tepu): do 2 týždňov
- Spustený GPS záznam s počúvaním hudby: do 10 hodín
- Spustený GPS záznam bez hudby: do 36 hodín
Garmin FR 745
- Smartwatch režim (hodinky prepojené s telefónom a optické meranie tepu): do 7 dní
- Spustený GPS záznam s počúvaním hudby: do 6 hodín
- Spustený GPS záznam bez hudby: do 21 hodín
obr.2 - detail - Garmin Forerunner 945 -
Forerunner 745 vs. 945 - výbava senzorov a športové funkcie
Ako je to s výbavou senzorov a športových funkciami? Spomenieme len odlišnosti pretože viac o funkciách oboch športtesterov sa dočítate priamo v detaile produktu. Forerunner 745 zdedila väčšinu funkcií, ktoré patria do vyšších tried. Jedná sa funkcie ako Advanced Running Dynamics, Stress Score, Performance condition, Training Load, Training Effect atď. a to je dobre, pretože práve tieto funkcie vám dávajú rozširujúce údaje a ucelený pohľad na vašu kondíciu. Novinkou je návrh tréningu (cvičení) podľa aktuálneho stavu - daily workout suggestions, kedy vám hodinky odporučia ďalšiu formu tréningu, aby ste dodržali rastúci trend kondície (táto funkcia má byť dostupná v novej aktualizácii aj pre modely Garmin Fénix 6/ 6 Solar).
Čo teda 745 chýba? Nuž nie je toho veľa! Zoznam senzorov je identický - posledný Garmin Elevate optický snímač srdcového tepu, 3d akcelerometer, barometer, výškomer, teplomer, gyroskop a nový SONY GPS čip s podporou GPS, GLONASS a Galileo. Meranie dychovej frekvencie pomocou kompatibilného príslušenstva má iba FR945. Podpora multišport takisto zostala, no nenájdete tu golfový profil, čo v tomto prípade nie je kľúčové.
obr.3 - detail - Garmin Forerunner 745 -
V navigačných funkciách nájdete ClimbPro, výškový profil trate a keďže Forerunner 745 nemá podporu topo máp, plánovanie náhodnej trasy po okolí alebo navigácia k bodu na mape bola vynechaná. Nájdete tu však klasickú navigáciu po trase, breadcrumbs (omrvinková) navigovanie a novinkou je zobrazenie obľúbených trás v okolí tzv. Trendline popularity routing, ktorými sa môžete inšpirovať pri vašom behu alebo cyklo výjazde.
Zo smart funkcií využijete bezkontaktné platby Garmin Pay, smart notifikácie o príchodzích hovoroch a sms, integrovaný hudobný prehrávač, či zavolanie na mobilné číslo pri detekcii nehody alebo pádu.
Záver porovnania
Ako ste si prečítali tak tých rozdielov Forerunner 745 oproti top modelu 945 nie je veľa. Niekomu by mohol chýbať golfový športový profil alebo topo map navigácia avšak cena 499€ oproti 599€ hovorí za všetko. Niekde sa jednoducho muselo ušetriť.
Na druhej strane si môžeme položiť aj otázku, či bolo nutné vytvoriť ďalšiu sedmičkovú radu aj keď nepriniesla zásadné zmeny. Ako sme však u Garmin zvykom, radi prinášajú na trh široké spektrum wearables, aby si mohol vybrať každý. Tešíme sa, keď budeme môcť FR 745 poriadne otestovať a prinesieme vám našu recenziu.
U nás nájdete Garmin Forerunner 745 s ovládaním v SK jazyku, z oficiálnej slovenskej distribúcie, spolu so záručným servisom Garmin.
Súvisiace články:
- Garmin hodinky s podporou bezkontaktných platieb Garmin Pay
- Čo je to Garmin Pay a ako sa nastavuje?
- Správny srdcový tep pri športovaní
Autor © Fitendo.sk