Fitness náramok s GPS - ktorý si vybrať?

Pri aktivitách ako sú beh, turistika, či bicyklovanie sa hodí vedieť prejdenú vzdialenosť, trasu na mape, či aktuálnu rýchlosť. Na to, aby inteligentné zariadenia vedeli namerať tieto hodnoty využívajú špeciálne zabudované senzory. Jedným z nich je GPS (Global Positioning System) čip alebo senzor, ktorý je dnes už štandardnou výbavou wearable zariadení, prevažne však fitnes hodiniek a športtesterov. V poslednej dobe sa však niektorí výrobcovia rozhodli GPS integrovať aj do fitness náramkov. Pozrime sa teda aké sú aktuálne v ponuke.

Fitnes náramky s GPS

Na trhu dnes nájdete fitness náramky s integrovaným GPS, no nie je ich veľa a my vám priblížime 2 konkrétne modely z našej ponuky. 

Garmin Vívosport - fitnes náramok s GPS

Tento športovo zameraný fitnes náramok je na trhu už dlhší čas, no napriek tomu nestratil na atraktivite. Športový dizajn, odolné prevedenie, farebný displej, dobrá výdrž batérie z neho robia stále dobre použiteľný fitness náramok. Stačí si ho nasadiť, spustiť aktivitu, počkať na GPS signál a môžete športovať. Na displeji vidíte všetky dôležité údaje realtime a po skončení aktivity si v mobilnej aplikácii Garmin Connect pozeráte detailné štatistiky. Značka Garmin je špecialistom na športové wearable zariadenia, takže Garmin Vívosport vás nesklame.

Medzi výhody môžeme zaradiť:

  • športový dizajn a odolné spracovanie,
  • veľmi dobrú mobilnú aplikáciu Garmin Connect,
  • slovenskú lokalizáciu,
  • výpočet Vo2max,
  • výdrž batérie až 8 hodín s GPS,
  • možnosť pripojenia ANT+ kompatibilných zariadení.

Ako nedostatky už dnes môže pôsobiť menší avšak farebný displej, chýba sledovanie plávania, hardwareová výbava je staršia (optický senzor tepu).

Garmin Vívosport

fitness-naramok-garmin-vivosport 

Fitbit Charge 4 - fitnes náramok s GPS

Jedna z posledných noviniek v našej ponuke, to je Fitbit Charge 4. Určite každý z vás pozná značku Fitbit. Je to proste synonymum pre fitness náramok. Štvrtá generácia modelu Charge priniesla užívateľom konečne pravé GPS. Dizajnovo si Charge 4 drží líniu predchádzajúcej generácie a jeho krivky boli vylepšené len minimálne. Za to nový displej, dostupné farby, GPS, či zobrazenie tepových zón počas aktivity sú vítané. S Fitbit Charge 4 využijete aj smart funkcie ako sú možnosť platiť bezkontaktne pomocou Fitbit Pay, či ovládanie hudby Spotify.

Ku kladným stránkam radíme:

  • dizajn pre šport aj do kancelárie - vymeniteľné remienky,
  • Fitbit aplikácia a veľká komunita ľudí,
  • väčší displej,
  • sledovanie plávania,
  • novšie technológie,
  • bezkontaktné platby Fitbit Pay.

Za nedostatok môžeme považovať displej, ktorý nie je farebný (iba odtiene sivej), chýba lokalizácia do slovenčiny, nižšia výdrž batérie so zapnutým GPS.

fitbit-charge-4-colors

fitbit-charge-4-ponuka

Smart zariadenia, ktoré GPS čip nemajú integrovaný na meranie presnej vzdialenosti a rýchlosti využívajú iné možnosti, ktoré si priblížime v nasledujúcich riadkoch. 

Použitie connected GPS 

Prvou možnosťou je tzv. pripojené GPS, teda zdieľanie resp. používanie GPS z pripojeného smartfónu. Smartfón musí byť k fitnes náramku neustále pripojený pomocou bluetooth pripojenia. Nevýhodou teda je, že smartfón máte so sebou pri športovaní a vybíja sa mu rýchlejšie batéria.

Použitie 3D akcelerometra

Toto riešenie znamená nevyužívanie akéhokoľvek GPS, ale používanie čipu 3D akcelerometer, ktorý má dnes vo výbave každý fitness náramok alebo športové hodinky (dokonca aj smartfóny). Tento senzor však prejdenú vzdialenosť odhaduje tj. počíta špeciálnym algoritmom a preto odchýlky od skutočne prejdenej vzdialenosti môžu byť celkom veľké. 3D akcelerometer sa však využíva v zariadeniach, ktoré majú aj GPS a to hlavne pri indoor aktivitách (športovanie v hale, v uzavretých priestoroch) kde GPS signál nemá šancu preniknúť.  


Súvisiace články:


Autor © Fitendo.sk