Čo je to footpod a načo sa používa?

Footpod je inteligentný smart senzor, ktorý slúži na sledovanie aktivít, ako sú beh alebo chôdza. Znamená to, že dokáže s veľkou presnosťou analyzovať štýl behu a tým poskytnúť viac informácií o technike a efektivite bežeckého výkonu.

Športový senzor Footpod by mal byť vo výbave každého bežca, ktorý to myslí vážne, resp. bežca začiatočníka, ktorý by si mal natrénovať správnu techniku, aby predišiel zraneniam a začal zvyšovať efektivitu bežeckých výkonov.

Ako footpod vyzerá?

Toto malé zariadenie má rozmery veľkosti mince cca. ako 2 eurovka a je vyrobené z odolného plastu. Na zadnej strane má tzv. upínací klip, pomocou ktorého sa umiestňuje na šnúrku tenisky alebo napríklad aj na pás bežca (záleží od značky). No v princípe je to veľmi malý, ľahký športový senzor, ktorý si ani nevšimnete, že ho máte. Obsahuje jednu batériu, ktorá vydrží aj niekoľko mesiacov, čiže ho nemusíte priebežne dobíjať.

Polar Stride sensor

Inštalácia a prepojenie footpod-u so športovými hodinkami

Footpod pripojíte ku kompatibilnému zariadeniu bezdrôtovo, pomocou bluetooth alebo technológie ANT+. Pred kúpou footpodu si teda dobre pozrite kompatibilitu vášho zariadenia, či už športtestera, alebo fitness hodiniek

Samotná inštalácia je veľmi jednoduchá, najprv footpod pripevníte na tenisku alebo na opasok a na vašom wearable zariadení aktivujte ponuku nájsť / pridať športový senzor. Hodinky automaticky začnú vyhľadávať kompatibilné zariadenia, a v prípade, že footpod má dobrú batériu, zariadenia sa spárujú - budú vedieť spolu komunikovať. Všetko je teda pripravené na športovanie.

Aké údaje dokáže Footpod zmerať?

V prvom rade sú to základné údaje ako celková dĺžka behu (v metroch), takže ak nemáte zariadenie s GPS, vystačíte si s footpod-om. Toto je veľmi vítané pri indoor behu alebo na bežeckom páse, kedy je GPS vypnuté. Ďalšou základnou metrikou je celkové trvanie aktivity a vaše priemerné tempo počas behu.

Tie zaujímavejšie veličiny sú:

  • štýl dopadu nohy na povrchu (foot strike)
  • kadencia behu (počet krokov / min)
  • čas kontaktu s povrchom (ground contact)
  • dĺžka kroku
  • švih nohy
  • celková efektivita behu

Niektoré z týchto údajov vidíte aj priamo na hodinkách počas vašej aktivity. Záleží to od danej značky a možnosti vašich športových hodiniek.

Po ukončení bežeckej aktivity si v kompatibilnej mobilnej aplikácii pozeráte namerané údaje zobrazené v grafoch a podľa nich vidíte, či sa zlepšujete, alebo je váš výkon stabilný. Tak napríklad hodnota bežcovej kadencie (počet krokov za minútu) by sa mala pohybovať ideálne pri hodnote 180, pretože čím vyššia kadencia, tým menej zaťažujeme kĺby a kolená. Kontakt s povrchom (v milisekundách) - so zvyšujúcou sa rýchlosťou behu sa kontakt znižuje a najlepší atléti dosahujú hodnoty cca. 200ms. Stačí teda porovnať dosiahnutú hodnotu a hneď viete, ako na tom ste. A takto postupne viete analyzovať váš celý bežecký štýl.

Nasledujúci obrázok znázorňuje príklady zobrazenia nameraných údajov pomocou footpod senzora.

foot-pod-statistiky

Hodnoty, ktoré takto získate, sú jedinečné, pretože zistíte detaily bežeckého výkonu, ktoré inak nezískate. Následnou analýzou môžete odhaliť slabiny vášho bežeckého štýlu, na ktoré by ste sa mali zamerať pri ďalšom tréningu a, naopak, tiež silné stránky, z ktorých budete benefitovať.

V našej ponuke nájdete klasický Garmin footpod,  Garmin Running Dynamics POD pre pokročilejších a Polar Stride bluetooth senzor kompatibilný s viacerými bluetooth zariadeniami.

Keď raz skúsite footpod, už viac sa bez neho pri behu nezaobídete!

Autor © Fitendo.sk