Ste začiatočník, amatérsky bežec, či profesionál, každý z nich potrebuje výbavu, ktorá ho podrží pri tréningu aj na závode a preto je dôležité vybrať si správne bežecké potreby. Na dnešnom trhu nájdete množstvo kvalitných, drahších aj lacnejších značiek a zorientovať sa môže byť obtiažne. Je však dobré vedieť po čom sa treba začať obzerať a aké bežecké potreby si zaobstarať, tak aby ste boli pripravený nielen na samotný beh, ale aj na rôzne situácie počas neho. Pozrite si s nami zoznam bežeckých potrieb, ktoré by nemali chýbať vo výbave žiadneho bežca, bežkyne.
Bežecké topánky
Áno, bežecká obuv je základ, no vybrať ju nie je jednoduché. Okrem rôznych značiek sa budete musieť primárne zamerať na vaše nohy čo sa týka došľapu a veľkosti. Jednoduchú diagnostiku si dokážete urobiť aj sami v pohodlí domova avšak keď využijete niektorú zo služieb špecializovaných obchodov (aspoň na začiatok) rozhodnete sa správne. Teraz sa zamyslite nad terénom, po ktorom budete primárne behať. Budú to prevažne spevnené asfaltové cesty a chodníky, možno skúsite lesné traily, nebodaj horské cesty do kopca? Obuv pre trail-running a sky-running nájdete v našej ponuke. Taktiež je rozdiel medzi teniskami na tréning a na závod. To všetko musíte zvážiť pri výbere bežeckej obuvi.
Bežecké ponožky a kompresné podkolienky
Ihneď po výbere bežeckých tenisiek nasleduje výber druhej najdôležitejšej bežeckej potreby, ktorou sú vhodné ponožky. Bežecké ponožky vyberajte tak, aby vás obuv netlačila, nemali ste zbytočné otlaky a cítili sa komfortne za každých okolností. Dostupné sú ponožky klasickej dĺžky (nad členkové), kratšie členkové, podkolienky, špeciálne kompresné ponožky, ktoré zlepšia prekrvenie. Pozrite si materiál, odporúčané použitie a správnu veľkosť.
Vložky do bežeckých topánok
Máte bežeckú topánku, ale tlačia vás vložky a sú už opotrebované? Nevadí, stačí sa spýtať v bežeckom obchode a vybrať si podľa potreby. Mali by ste vedieť o aké vložky do topánok máte záujem. Tenšie vložky pre lepší kontakt nohy s terénom, komfortnejšie s lepšou stabilitou, s gélovým vankúšom, anatomicky tvarované a priedušné. Noha sa v topánkach musí cítiť príjemne a potom budete v pohode aj vy počas vášho behu.
Bežecké tričko, bunda a nohavice
K bežeckým potrebám nepochybne patrí vhodný odev, ktorý je nutné prispôsobiť poveternostným podmienkam. Vrchná, spodná vrstva, nohavice - toľko možností, strihov, farieb a značiek na výber. Zhrňme si len zopár rád. V teplom počasí musí odev dobre odvetrávať a nenasiaknuť potom. Vhodné sú priedušné, ľahké, skôr umelé materiály, v ktorých sa cítite pohodlne. Naopak v chladnejších podmienkach je dobré mať vrchnú vrstvu – bežecká bunda, ktorá chráni pred vetrom, nepremokne a je spratná. Výbornou vychytávkou sú prieduchy na zips pre lepšie prúdenie vzduchu a reflexné pásiky vás postrážia pri behu v tme. Podobné pravidlá platia aj pre bežecké nohavice - odvádzať vlhkosť a zároveň chrániť pred chladom.
Batohy a opasky na behanie
Ak chcete behať dlhšie trasy, určite medzi vaše bežecké potreby zahrňte aj batoh alebo bežecký opasok. Podľa trasy a teda dĺžky behu si zvoľte veľkosť batohu. V prípade ultra maratónov si so sebou budete zrejme musieť zobrať väčšie zásoby vody, občerstvenie a prípadne oblečenie na prezlečenie. Batohy majú rôzne možnosti uloženia fliaš a malé vrecká na ďalšie predmety, preto si ich pozorne prezrite a ideálne aj vyskúšajte, či vám komfortne padnú popruhy. Ak beháte kratšie trasy, tak bude zrejme stačiť bežecký opasok, kde si pohodlne odložíte kľúče mobil a možno energetickú tyčinku.
Bežecké okuliare
Každý chce vyzerať IN pri behaní a okrem toho je dobré chrániť si zrak na ostrom slnku, či zlepšiť si viditeľnosť počas horších svetelných podmienok. Tak ako aj pre iné športy aj pri behu by mali byť bežecké okuliare súčasťou bežeckých potrieb. Výber je opäť široký a tak zostáva rozhodnúť sa podľa tvaru, UV filtra a cenovej relácie. Zohľadnite pritom fakt, že okuliare budú viac namáhané ako obyčajne a preto by mali byť konštrukčne pevnejšie a odolnejšie napríklad proti pádu na akýkoľvek povrch, čo vás čaká na trati.
Bežecká čiapka
Zima, teplo, svetlo, vietor a ďalšie vrtochy počasia stretnete počas vašich bežeckých výletov do prírody alebo do mesta. Okrem už spomínaných okuliarov vás pomôže ochrániť aj bežecká šiltovka, čelenka a čiapka. Čiapka ani čelenka nezaberie veľa miesta vo výbave ak ju však nebudete mať zabalenú vo vašich bežeckých potrebách, bude iste chýbať. Aj tu platia pravidlá nízkej hmotnosti, dobrého odvetrania a pre chladnejšie počasie aj poriadnej izolácie. Tvar, farba, značka to je už na každého rozhodnutí, keďže trh je aj v tomto prípade veľmi pestrý.
Bežecké fľaše
Dodržiavať správnu hydratáciu počas behu patrí k základným pilierom dobrého výkonu. Aby ste mohli dopĺňať tekutiny podľa potreby, musíte ich mať v prvom rade na dosah v každom momente. Bežecké fľaše i pitné vaky pomáhajú dodržať pitný režim. Vybratá fľaška musí sadnúť do bežeckej vesty, vaku alebo do bežeckého opaska. Výhodou sú fľašky, ktoré dokážete po vypití tekutiny zbaliť na minimum, aby vám neprekážali a nič nebráni použiť ich aj nabudúce. Pitný vak má väčší objem, prispôsobí sa batohu a pomocou napojenej hadičky budete piť toľko, koľko potrebujete. Pitné vaky sú viac-menej univerzálne, takže by sa mali vojsť do klasického bežeckého batohu. Je lepšie, keď si existenciu prípadného vnútorného vrecka na vodu overíte vopred.
Bežecké čelovky
Obľubujete beh skoro ráno, na večer, či nebodaj v nočných hodinách? Bežeckú čelovku si vždy zabaľte medzi ostatné bežecké potreby. Mať dostatočne osvetlenú trať je vždy žiadúce. Mala by byť ľahká, musí sa dať rýchlo nasadiť, po nasadení pevne držať a jej batéria by mala vydržať čo najdlhšie. Dnešné čelovky používajú na svietenie LED diódy, ktoré majú pomerne vysokú svietivosť a zároveň nízky nárok na batériu, čo zabezpečuje dlhú výdrž svietenia. Rozdiel býva aj vo veľkosti svetelného lúča resp. plochy, ktorú čelovka osvetlí.
Bežecké hodinky
Keď začnete behať, určite prídete k potrebe spoľahlivo sledovať váš bežecký výkon a na to si budete chcieť zadovážiť nejaké zariadenie, najlepšie bežecké hodinky. Ak to myslíte s behom vážne pozrite sa po hodinkách resp. športtesteroch vyššej, strednej triedy, ktoré si dokážete prispôsobiť svojim požiadavkám. V prípade, že začínate, budú vyhovovať jednoduché, no spoľahlivé športové hodinky. Na výber sú dnes na trh bežecké hodinky dámske, pánske, ktoré sa líšia hlavne rozmerom a farebnou kombináciou. Dôležité funkcie čo by mali mať bežecké hodinky sú GPS modul a podpora merania srdcového tepu, buď pomocou optického snímača tepu alebo s hrudným pásom, ktorý pripojíte využitím bezdrôtového pripojenia. Tie lepšie bežecké hodinky podporujú pripojenie ďalších senzorov ako je napríklad footpod (kadencie krokov). A od toho momentu si bežecké potreby bez hodiniek nebudete vedieť predstaviť.
Palice na behanie
Možno sa niektorý z čitateľov budú čudovať, že k behu sú potrebné aj palice. Áno, sú. Nebudeme spomínať nordic walking, ale skôr trail-running a sky-running. Palice pomáhajú trail runnerom, ultra nadšencom pri zdolávaní väčších prevýšení smerom hore, ale aj smerom dole. Na trhu sú dostupné skladacie, teleskopické, viacdielne a jednodielne. Prím hrajú ultraľahké materiály ako karbón a zliatiny hliníka. Je to preto, aby sa palice dobre vošli do vaku, bežeckej vesty a zbytočne nenavýšili váhu vašich bežeckých potrieb.
Bežecká výživa – energetické gély a tyčinky
Pre tých, ktorí chcú podať výkon na hraniciach možností resp. behajú dlhé trasy – ultra maratóny sú vhodným doplnkom bežeckej výbavy energetické gély. Na trhu ich nájdete opäť početné množstvo a každý by si mal vybrať podľa seba. Gél dodáva chýbajúcu energiu počas behu resp. udržuje tú vašu stále na požadovanej úrovni, aby váš výkon nepoklesol. V ponuke nájdete gély, ktoré sa používajú pred, počas aj po ukončení aktivity. Alternatívou ku gélom sú energetické tyčinky, ktoré sú už dnes bežne dostupné v takmer každom obchode. Najprv si vyskúšajte, ktorý druh vám chutí, pozrite si čo je ich obsahom a podľa toho sa rozhodnite.
Závažia na beh
Ak si chcete váš beh sťažiť alebo naopak osviežiť, použite bežecké závažie na nohy. Avšak v prvom rade si musíte dať pozor na vysoké riziko poranenia svalov. Používať dodatočnú záťaž by ste mali začať až ako skúsenejší bežec. Závažia sa umiestňujú väčšinou na členky, ale môžete si ich skúsiť dať na zápästie. Pridanou dodatočnou váhou si sťažujete pohyb a podporíte rast svalovej hmoty.
Náš zoznam potrieb na behanie je týmto kompletný. Áno, možno sme na niektoré špeciality zabudli, ale myslíme si, že ako základný prehľad o bežeckých potrebách náš článok určite poslúži.
Súvisiace články:
- Porovnanie bežeckej obuvi - trailová vs. cestná bežecká obuv
- Nebaví vás klasický beh? Skúste trail running, skyrunning alebo ultra beh
- Bežecká obuv SCOTT Supertrac RC - predstavenie
Autor © Fitendo.sk