Blíži sa zimná sezóna a tak je na čase oprášiť a pozrieť sa bližšie na zimnú športovú výbavu. Medzi výbavu správneho lyžiara okrem štandardnej výbavy určite môžeme zaradiť športové hodinky alebo športtestery, ktoré dokážu sledovať lyžovanie alebo skialp ako športovú aktivitu. Poďme si povedať aké funkcie majú mať hodinky vhodné na lyžovanie.
Najprv si zhrňme zopár faktov o lyžovaní. Pri alpskom lyžovaní je pre nás zaujímave sledovať pohyb smerom dolu svahom (zjazd), merať rýchlosť pohybu, celkovo prejdenú vzdialenosť každej jazdy a prípadne aj prekonané prevýšenie. V tomto prípade nás nezaujíma trasa smerom hore na vrchol, keďže tú absolvujeme lanovkou alebo lyžiarskym vlekom. Pri skialpe vo fáze výstupu, je určite dôležité vedieť prekonávané prevýšenie, výškový profil trasy, vzdialenosť k vrcholu alebo inému bodu. Tu sa určite hodí aj navigácia po plánovanej trase a tzv. breadcrumb navigácia (online značenie prejdenej trasy).
Ktoré športové hodinky dokážu sledovať lyžovanie a sú vhodné na skialp? Aké by mali mať funkcie?
Dizajn hodiniek na lyžovanie
V prvom rade by hodinky na lyžovanie mali mať robustnejší dizajn ako tie klasické na bežné používanie a telo vyrobené z odolných materiálov. Pri lyžovaní ako určite uznáte sú hodinky vystavené väčšej šanci k oderu tela, či prasknutiu sklíčka. Častokrát ich totiž nosíme na zimnej bunde, aby sme mali okamžitý prehľad o aktuálnych údajoch na displeji a sú priamo pod vplyvom počasia a okolitých podmienok. Vyberajte teda podľa toho. Ideálne sú športové hodinky so zafírovým sklíčkom alebo aspoň s ochrannou fóliou na displeji (dodatočne nainštalovanou) a tým predídete nežiaducemu poškodeniu. Displej hodiniek by mal byť dobre čitateľný za rôznych svetelných podmienok, s ktorými sa stretnete počas lyžovania. Zároveň by mal zobrazovať naraz dostatočný počet dátových políčok, hodnôt ktoré sledujete.
Výbava senzorov
Ako zmerať nadmorskú výšku?
Obyčajné fitness hodinky vám na túto aktivitu nebudú postačovať pokiaľ nebudú mať integrované GPS. GPS je potrebné pre presné zmeranie vzdialenosti, rýchlosti a nastúpaných alebo naklesaných metrov. Najlepšou kombináciou je, ak majú lyžiarske hodinky integrované GPS aj barometrický senzor. Barometrický senzor slúži na meranie atmosferického tlaku a určenie výšky pomocou tlaku. Ak majú hodinky oba spomínané senzory určenie výšky je presnejšie. Takže ak ste zarytý lyžiar dajte prednosť hodinkám s GPS a barometrom. Kombináciu barometra a GPS nájdete u Polar Vantage V, Garmin Fénix 5 plus, Garmin Fénix 6, Garmin Forerunner 945 a Suunto 9 Baro.
Ako zmerať srdcový tep počas lyžovania?
Na meranie srdcového tepu počas lyžovania môžeme použiť integrovaný optický senzor tepu alebo hrudný snímač. Výhodnejší je v tomto prípade hrudný pás pretože nielenže je presnejší, ale zároveň hodinky môžete mať na hornej vrstve oblečenia. Optický snímač tepu musí mať priamy kontakt s pokožkou, to znamená že nemeria srdcový tep, ak je umiestnený na vašej bunde. Vyhŕňanie rukávov pri kontrole údajov je aj tak trochu obmedzujúce. Hrudný snímač tepu pripojíte k hodinkám pomocou technológie bluetooth alebo ANT+, záleží na kompatibilite resp. typu snímača.
Zaujímavou vychytávkou z oblasti senzorov je napríklad možnosť pripojiť externý senzor teploty. Interný resp. vstavaný senzor teploty nezmeria vonkajšiu teplotu presne, keďže je umiestnený v hodinkách, ktoré máte na ruke. Jedine vtedy, ak napríklad hodinky pripnete na pútko zimnej bundy. Pripojenie takéhoto typu senzora nepodporuje každá značka hodiniek. Preto si pred kúpou pozrite aj voliteľné príslušenstvo, ktoré sa dá k športtesteru dokúpiť.
Výdrž batérie
Dôležitým parametrom je výdrž batérie. Predstavte si, že na batériu pôsobia poveternostné vplyvy prostredia a tak musí byť dobre izolovaná resp. musí odolávať rôznym výkyvom teploty. To z časti zabezpečí odolné telo hodiniek, ktoré je pripravené čeliť náročným podmienkam. Ak plánujete lyžovať celý deň alebo máte v plane náročnejší skialp, ktorý trvá viac hodín je dobré mať hodinky plne nabité a možno zobrať si so sebou aj power banku. Výdrž batérie najnovších športtesterov sa pohybuje v rozmedzí 8 až 20 hodín. V prípade, že nemáte možnosť hodinky rýchlo dobiť, môžete zmeniť režim využitia batérie. To znamená, že dokážete pomocou nastavení ovplyvniť spotrebu batérie. Tak napríklad viete nastavením znížiť presnosť GPS, vypnúť farby displeja, aktívne podsvietenie alebo notifikácie zo smartfónu atď. Týmito nastaveniami dokážete šetriť kapacitu batérie, takže vám vydrží až do konca aktivity. Pozor takéto funkcie nemá každý športtester.
Meranie odlyžovanej, prejdenej vzdialenosti, rýchlosti a navigácia
Ako sme už spomínali, na zmeranie vzdialenosti a rýchlosti slúži GPS modul. Vyberajte hodinky, ktoré ho majú integrovaný. Niektoré značky hodiniek používajú špeciálne algoritmy na sledovanie lyžovania. Napríklad po spustení aktivity dokážu samé detekovať, či idete zjazd smerom dole z kopca alebo sa veziete lanovkou hore a v tom prípade vypnú sledovanie aktivity (iba ho zapauzujú). Keď sa opäť začnete pohybovať, aktivita sa opäť spustí a vaša jazda bude zaznamenaná. Je to veľmi praktické a počas lyžovania sa nemusíte o nič starať, len si užívate jazdu. V sumáre si potom viete ihneď pozrieť namerané údaje z jazdy smerom dolu. Takéto funkcie má napríklad Garmin Forerunner 945, Fénix 5 plus, Fénix 6 alebo Suunto 9.
Navigovanie pomocou športových hodiniek využijete skôr pri skialpe ako pri alpskom lyžovaní resp. zjazde a môže mať viacej podôb. Na trhu sú športtestery s plnou podporou navigovania po topografickej mape alebo s jednoduchším navigovaním. Dôležitou funkciou je možnosť naplánovania a nahratia vlastnej trasy do hodiniek, podľa ktorej vás následne hodinky navigujú, notifikujú vás kedy máte odbočiť a vedia zobraziť aj výškový profil trasy, po ktorej pôjdete. V navigácii exceluje značka Garmin so svojimi modelmi Fénix 5+ a Fénix 6, ktoré dokážu zobraziť presnú topografickú mapu s vyznačenými rôznymi miestami, prírodnými oblasťami, či ulicami v mestách. Jednoduchšiu avšak rovnako spoľahlivú možnosť navigovania získate s modelmi Suunto 5 a Suunto 9. Prejdenú trasu si následne môžete pozrieť priamo na displeji hodiniek alebo v mobilnej aplikácii.
Čo povedať na záver? Veríme, že uvedené informácie vám, našim zákazníkom pomôžu pri výbere správnych hodiniek na lyžovanie. Ak by ste mali stále pochybnosti o vhodnosti hodiniek, neváhajte sa obrátiť priamo na nás. Radi vám odpovieme a poradíme pri výbere. U nás nájdete produkty kvalitných značiek z oficiálnych distribúcií, s plnou podporou a záručným servisom.
Súvisiace články:
- Ako si vybrať Suunto hodinky
- Športtester Garmin Fénix 5 plus - 5 funkcií, ktoré vás presvedčia ku kúpe
- Nový Garmin Fenix 6X, Fenix 6S a Fenix 6 Pro už možno čoskoro
Autor © Fitendo.sk