Áno priatelia a fanúšikovia, je to naozaj pravda a titulok čítate správne. Značka Suunto vydala nový kúsok športových hodiniek a tento krát to nie sú outdoorové multišport špeciály ako napríklad Suunto 9, ale skôr športové smart hodinky. Ste zaskočení? Nemusíte byť, taký je totiž dnes trend. Stačí sa pozrieť na konkurenčné značky Garmin, Polar, či Fitbit a v ich ponukách nájdete práve takéto hodinky. Je jasné, že aj Suunto sa touto novinkou snaží dostať do tohto produktového segmentu športových smart hodiniek. Poďme sa teda pozrieť, čo môžeme od Suunto 7 čakať a čím nás ohúria. Hneď v úvode však povieme, že Suunto 7 poháňa operačný system Google Wear OS, takže sa môžete začať tešiť na porciu smart funkcií.
Suunto 7 – dizajn
Už na prvý pohľad musí každý znalec zistiť, že sa jedná o Suunto hodinky. Ich dizajn je nezameniteľný, čistý a okrúhly, bez nejakých zbytočných skrutiek na lunete. Naopak na lunete nájdete malé výstupky aké majú Suunto 9. Suunto 7 majú ako správne smart hodinky dotykový displej a na ovládanie zostali aj 4 tlačidlá – 3 na pravej strane a 1 na ľavej. To, že hodinky neprišli o všetky tlačidlá je len dobre, pretože za behu alebo v teréne sa dotykový displej používa ťažšie. Nový AMOLED displej s rozlíšením 454 x 454 pixelov má podľa dostupných obrázkov pekné jasné farby a bude dobrým spoločníkom pri indoor aj outdoor aktivitách. Je chránený tvrdeným sklíčkom Gorilla Glass. Suunto 7 budú dostupné v 5 farebných kombináciách – čierna/limetka (black lime), pieskovo biela/ružové zlato (sandstone/rosegold), čierna (all black), grafit/meď (graphite copper) a biela/bordová (white burgundy). Dnes si už klasicky budete môcť meniť remienky, takže dizajn určite neomrzí. Google Wear vám teraz umožní meniť aj ciferníky, ktoré budú zrejme časom pribúdať.
Suunto 7 – športové funkcie
Na multišport podporu sme u Suunto hodiniek zvyknutí a nie je tomu inak ani v prípade sedmičiek. V ponuke nájdete predefinovaných viac než 70 športových režimov, pri ktorých využijete zabudované GPS (podpora GLONASS, QZSS, BEIDOU / GALILEO) a takisto vstavaný optický snímač tepu na zápästí. Špecifikácia hovorí, že nový optický snímač tepu dokáže merať tep aj počas plávania, spoľahlivosť sa dá však overiť až v praxi. K Suunto 7 by ste mali mať možnosť pripojiť hrudný snímač tepu (pomocou Bluetooth) a snáď aj ďalšie športové senzory ako napríklad footpod. Uvidíme, či to výrobca potvrdí.
- Suunto 7 spustenie sledovania aktivity -
Z outdoorových funkcií môžete využiť výškomer, barometer, digitálny kompas a offline mapy, ktoré sú zadarmo (súčasť Wear OS). Na mapách pribudli dobre známe heatmapy až pre 15 športov, ktoré tiež nájdete aj v mobilnej aplikácii Suunto App. Heatmapy sa vám automaticky stiahnu podľa vašej lokácie (keď sa pripojíte na WiFi) a tak môžete vždy športovať po známych trasách. Google Play (aplikácie 3. strán) poskytne údaje o aktuálnej predpovedi počasia, teplotách a prípadné varovania pred búrkou.
- Suunto 7 navigácia po mape -
Suunto 7 má aj monitor osobnej aktivity počas dňa, teda meria vaše prejdené kroky, počíta spálené kalórie, meria srdcový tep všetko využitím možností Google Fit. Meranie kvality spánku však zatiaľ chýba. Namerané údaje z vašich športový aktivít budete môcť zdieľať v športoých aplikáciach Suunto App, Strava, Endomondo, Training Peaks a ďalších.
Suunto 7 – smart funkcie
A konečne sa dostávame k bodu, kedy si povieme prečo sú Suunto 7 smart hodinky. Ako ste sa už dozvedeli, tak Suunto 7 beží na platforme Google Wear OS, čo je plnohodnotný operačný systém pre smart hodinky. Google Wear OS je kompatibilný so smatfónmi OS Android aj Apple iOS. S Wear OS budete mať možnosť inštalácie rôznych aplikácií, využívať Google Assistant a čo je lákavejšie to sú bezkontaktné platby Google Pay využitím technológie NFC. Na Slovensku Google Pay podporujú banky J&T Banka, mBank, N26, Poštová Banka, Prima Banka, Revolut, SLSP, VÚB a 365 bank takže ak ste klientom, budete môcť túto službu využívať.
Smart funkcie ako zobrazenie prichádzajúcich správ, hovorov a odpovedanie priamo na hovor z hodiniek sú už klasikou. Novinkou u Suunto je možnosť vidieť kalendár, spravovať poznámky a prehrávať hudbu (interná pamäť 16GB), to všetko zabezpečí Wear OS. Čo však z pravých smart funkcií chýba je volanie priamo cez hodinky, toto však nemá ani konkurencia z Garmin, Polar a Fitbit.
- Suunto 7 prehrávanie hudby -
A čo výdrž batérie? Suunto sľubuje až 40 dní v režime hodiniek (bez prepojenia so smartfónom), 12 hodín so zapnutým GPS a iba 2 dni ak Suunto 7 používate ako smart hodinky. Žiaľ to je daň za všetky smart funkcie.
Záver
Takúto aktivitu značky Suunto priniesť na trh opäť niečo nové vítame. Je jasné, že v aktuálnej konkurencii to Suunto 7 nebude mať ľahké, ale sme presvedčení že svojich fanúšikov si tieto športové smart hodinky určite nájdu. Zatiaľ sme nespomenuli cenu, ktorá je stanovená na 499USD, v eurách asi 479Eur. Na takéto fitness smart hodinky je to celkom dosť, keď porovnáte výbavu a cenu hodiniek Garmin Venu alebo smart watch kráľa Apple Watch 5, či generáciu 4. Už dnes sú dostupné na predobjednávku na stránke výrobcu a prvé kusy budú zasielané už koncom Januára.
Súvisiace články:
- Ako si vybrať Suunto hodinky
- Čo je športtester a ako si vybrať ten správny
- Aplikácia Suunto Movescount končí, začnite s novou Suunto app
Autor © Fitendo.sk